

14.jūnija agrā rītā FR-11, FR-21 un EM-31 grupas izglītojamie programmas “Latvijas skolas soma” ietvaros devas ceļā. Viņus gaidīja pasākums “Pagātnes atskaņas”, kas notika Cēsu novadā.
Lai dziļāk izbaudītu senlatviešu dzīves apstākļus, izglītojamo grupa dalījās 2 apakšgrupās un paralēli piedalījās aktivitātēs Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā un Āraišu vējdzirnavās.
Āraišu ezerpils ir unikāla ar to, ka ir vienīgā 9.–10. gadsimta nocietinātas dzīvesvietas rekonstrukcija Eiropā. Āraišu ezerpils Arheoloģiskajā parkā notika uz izlaušanās spēļu principa balstīta nodarbība, kurā izglītojamajiem, sekojot norādēm, patstāvīgi bija jāpilda uzdevumi ierobežotā laikā, lai tiktu tālāk. Nodarbības laikā dalībnieki veidoja secinājumus par katru no Āraišu arheoloģiskā parkā esošajiem laikmetiem. Papildus tiešai vēstures procesu izziņai tika attīstītas prasmes orientēties vidē, iepazītas tādas praktiskas prasmes kā darbs ar mālu, graudu beršana, senā apģērba komplektēšana, trāpīšana mērķī, izmantojot trebušeta mini versiju.
Savukārt Āraišu vējdzirnavas pārsteidz ne tikai ar bagāto vēsturi, bet arī ar iespējām – šīs ir vienīgās vējdzirnavas Latvijā, kas ir darba kārtībā un varētu samalt graudus, neskatoties uz to, ka tām ir jau 171 gads. Nodarbības laikā izglītojamie speciālista pavadībā visos četros Āraišu vējdzirnavu stāvos izsekoja, kā iepriekšējos gadsimtos noritēja graudu pārtapšana par miltiem, izmantojot vēja spēku, zēģeles, dzirnakmeņus un Lielo Mārtiņu. Katrā stāvā ir izveidota izzinoša ekspozīcija par labības pļaušanu, kulšanu un graudu veidiem, kā arī izstāde ar maizes zīmēm, abru, lizi un citiem tā laika nepieciešamajiem saimniecības rīkiem, ko varēja uzmanīgi izpētīt. Pēc aktivitātēm jauniešiem bija iespēja nogaršot graudu biezputru, kas pēc aktīvās darbošanās visiem likās ļoti garda.
Bagāta objektu vēsture, interesanti stāstījumi, aizraujošas aktivitātes un kopā būšana radīja tehnikuma izglītojamajiem īstu prieku.
Programmas “Latvijas skolas soma” pasākumi tiek organizēti, lai veicinātu izglītojamo izpratni par vērtībām un tikumiem, bagātinātu izglītojamo kultūrvēsturisko pieredzi, sniedzot informāciju par Latvijas kultūras vērtībām, krājumiem un kultūras laikmetīgajām izpausmēm.
Informāciju sagatavoja projektu koordinatore Valentīna Zinovjeva