Darba brauciens un stundu ēnošana Beļģijā

No 24.03.2025. līdz 28.03.2025. tehnikuma pedagoģēm Andai Bernānei un Olgai Iznovai bija lieliska iespēja piedalīties darba ēnošanā Beļģijā Erasmus+programmas profesionālās izglītības sektora projekta „Profesionālās izglītības iestāde – stabils pamats nākotnes profesijā” Nr. 2024-1-LV01-KA121-VET-000206850 ietvaros, lai gūtu jaunas zināšanas un pieredzi, ēnojot stundas skolās. Šis brauciens ļāva iepazīt Beļģijas izglītības sistēmu, novērot mācību metodes un salīdzināt tās ar Latvijā izmantotajām pieejām.

Kā galvenā uzņemošā skola tika apmeklēta VOK Opwijk skola Opvijkā, kur skolotājas apmeklēja vācu valodas stundu, piedalījās pankūku cepšanas prakstiskajā nodarbībā kopā ar 600S grupas izglītojamajiem.

Opvijkas uzņemošā skola mums sniedza iespēju apmeklēt arī Horticultural school (dārzkopības skolu), kurā īpaša uzmanība tiek pievērsta individuālai pieejai katram skolēnam. Mācību stundas bija dinamiskas, skolotāji izmantoja interaktīvas metodes un tehnoloģijas, lai iesaistītu skolēnus mācību procesā. Mūs īpaši iespaidoja, cik cieša ir sadarbība starp skolotājiem un skolēniem, kā arī cik nozīmīgu lomu spēlē audzināšanas darbs un emocionālā labbūtība.

Tāpat viesojāmies arī GTMS skolā Merhtemā – tā piedāvāja unikālu iespēju vērot, kā tiek ieviesti inovatīvi mācību risinājumi. Skolās tiek aktīvi izmantoti grupu darbi, projektu metodes un digitālie rīki, lai veicinātu kritisko domāšanu un problēmu risināšanas prasmes. Redzējām, kā skolēni paši veido savus mācību projektus un aktīvi iesaistās diskusijās, kas padara mācību procesu saistošu un motivējošu. Apmeklējām arī Alstu, Assi un Briseli, lai iepazītu Beļģijas kultūru un sabiedrību, sabiedrības organizācijas procesus.

Šī mobilitāte deva mums ne tikai iespēju iepazīt Beļģijas izglītības sistēmu, bet arī rosināja domāt par jaunu metožu ieviešanu mūsu pašu skolās. Mācību procesā uzsvars tiek likts uz skolēnu aktīvu iesaisti, sadarbību un kritisko domāšanu, kas ir būtiski faktori kvalitatīvai izglītībai. Pārliecinājāmies, ka efektīva izglītība balstās uz radošām un inovatīvām metodēm, kuras ir iespējams pielāgot un ieviest arī Latvijā.

Kopumā šis brauciens bija iedvesmojošs un bagātinošs, atklājot jaunas perspektīvas un veicinot ideju apmaiņu starp izglītības profesionāļiem. Ceram, ka šīs atziņas palīdzēs arī citiem pedagogiem un izglītības iestādēm ieviest jaunas un efektīvas mācību metodes savā darbā.

Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma Erasmus+ programmā īstenoto profesionālās izglītības sektora projektu “Profesionālās izglītības iestāde – stabils pamats nākotnes profesijā” (Nr. 2024-1-LV01-KA121-VET-000206850) līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapas www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+ un programmas mājaslapā www.erasmusplus.lv

Informāciju sagatavoja Olga Iznova