
No 2025. gada 28. aprīļa līdz 2. maijam tehnikuma vācu valodas skolotāja Jeļena Sardiko piedalījās profesionālās pilnveides kursos „Digitales Unterrichtstoolkit: Canva & ChatGPT für den Klassenraum des 21. Jahrhunderts”, kas norisinājās Kipras pilsētā Pafosā. Šie kursi tika īstenoti Eiropas Savienības Erasmus+ programmas 1. pamatdarbības (KA1) skolu izglītības sektora projekta “Skolas izaugsmes stiprināšana starptautiskā kontekstā” (Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000114307) ietvaros, un tos organizēja ZORYA Limited. Kursos piedalījās skolotājas no Latvijas un Vācijas, veidojot daudzveidīgu, profesionāli bagātinošu vidi.
Kursu galvenais mērķis bija sniegt skolotājiem iespēju attīstīt un pilnveidot tehnoloģiskās prasmes, apgūt mūsdienīgas, inovatīvas metodes un efektīvi integrēt digitālos rīkus – ChatGPT un Canva – mācību procesā. Šī apmācība sniedza iespēju izprast mākslīgā intelekta izmantošanu izglītībā, iepazīt efektīvas stratēģijas izglītojamo iesaistei un veicināt kritisko domāšanu, radošumu un interaktivitāti klasē.
Kursa laikā skolotāja apguva, kā ar ChatGPT palīdzību veidot personalizētus un saturiski bagātīgus mācību materiālus, vienlaikus attīstot prasmi tos pielāgot izglītojamo vajadzībām. Savukārt darbs ar Canva ļāva izstrādāt vizuāli pievilcīgus mācību materiālus, kas veicina izglītojamo iesaisti un palīdz sarežģītus jēdzienus padarīt saprotamus un pieejamus. Papildus tehniskajām prasmēm īpaša uzmanība tika pievērsta arī ētiskajiem aspektiem, kas saistīti ar digitālo rīku izmantošanu izglītībā — kā tos izmantot atbildīgi un jēgpilni.
Nozīmīgs ieguvums bija arī starptautiskā pieredze un sadarbība ar skolotājiem no citām valstīm. Šī pieredze ne vien paplašināja profesionālo redzesloku, bet arī sniedza iespēju dalīties ar labās prakses piemēriem, attīstīt savstarpēju sapratni un iedvesmoties no kolēģu darba. Tāpat kursu ietvaros un brīvajā laikā tika iegūta arī kultūras pieredze, iepazīstot Kipras tradīcijas un īpatnības, kas ļāva paplašināt starpkultūru kompetences.
Pēc kursu pabeigšanas skolotāja Jeļena Sardiko ir guvusi visaptverošas kompetences – sākot no tehnoloģisko rīku lietpratīgas izmantošanas un iekļaušanas mācību plānošanā līdz kritiskai refleksijai par to ietekmi uz izglītību. Iegūtās prasmes un zināšanas kalpos kā pamats turpmākai profesionālajai izaugsmei un ļaus skolotājai efektīvi reaģēt uz 21. gadsimta izglītības izaicinājumiem, vienlaikus padarot mācību procesu izglītojamajiem saistošāku, aktuālāku un kvalitatīvāku.
Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma Erasmus+ programmā īstenoto skolu izglītības sektora projektu „Skolas izaugsmes stiprināšana starptautiskā kontekstā” (Nr. 2023-1-LV01-KA121-SCH-000114307) līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapas www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+ un programmas mājaslapā www.erasmusplus.lv.
Informāciju sagatavoja vācu valodas skolotāja Jeļena Sardiko