Mākslīgais intelekts izglītībā: skolotājs Dmitrijs Sirotko apgūst inovatīvas metodes starptautiskos kursos Kiprā

Eiropas Savienības Erasmus+ programmas 1. pamatdarbības (KA1) pieaugušo izglītības sektora projekta “Izglītība mūža garumā” (Nr. 2024-1-LV01-KA121-ADU-000205895) ietvaros mūsu tehnikuma transporta un loģistikas nozares metodiskās apvienības vadītājs un profesionālo priekšmetu skolotājs Dmitrijs Sirotko no 12. līdz 17. maijam piedalījās starptautiskos kursos „Artificial Intelligence for Education: Exploring the Frontiers of ICT”, kas norisinājās Kipras galvaspilsētā Nikosijā.

Kursu laikā tika apskatīti arī ētiskie aspekti MI izmantošanā izglītībā, kas ir īpaši svarīgi, strādājot ne tikai ar jauniešiem, bet arī ar pieaugušajiem izglītojamajiem. Tika apgūti dažādi MI rīki un platformas, kā arī to pielietojums, lai veicinātu aktīvu izglītojamo līdzdalību mācību procesā. Šādas zināšanas ir būtiskas skolotāja profesionālo kompetenču attīstībai, veicinot spēju izmantot MI kā palīgu, nevis aizvietotāju.

Kursu ietvaros tika analizētas plašas iespējas, kā mākslīgais intelekts (MI) var atvieglot un pilnveidot skolotāja darbu – gan mācību materiālu sagatavošanā, gan stundas vadīšanā, gan izglītojamo iesaistē un motivācijā. Īpaša uzmanība tika veltīta dažādām modernām MI platformām un rīkiem, kas kļūst arvien pieejamāki un pielāgoti skolotāju vajadzībām:

  • MagicSchool – izglītības videi pielāgots MI rīks, kas palīdz ātri sagatavot dažādas aktivitātes, uzdevumus un stundas plānus dažādu priekšmetu skolotājiem.
  • PopAi – spēj automātiski strukturēt informāciju, izveidot prezentācijas un piedāvāt vizuāli pievilcīgu saturu, kas palīdz izglītojamajiem labāk uztvert mācību vielu.
  • Gamma – moderna vizuālā platforma ideju prezentēšanai, piemērota gan skolotājiem, gan izglītojamajiem projektu darbos.
  • Heygen un Lazybird – video satura veidošanas rīki, kas ļauj ātri izveidot īsus, profesionālus, MI balstītus video, tostarp ar balss sintezatoriem un avatāriem.
  • ElevenLabs – dabiskas un daudzvalodīgas runas sintēzes rīks, kas ļauj sagatavot skaņas materiālus, interaktīvus diktātus, klausīšanās vingrinājumus u.c.
  • Suno – inovatīvs rīks mūzikas un skaņu efekta radīšanai, kas padara digitālos mācību materiālus vēl dinamiskākus un pievilcīgākus.
  • invideo.io – video montāžas un satura automatizācijas platforma, kas ļauj vienkārši un ātri radīt informatīvus, uzrunājošus mācību materiālus.

Šie rīki ne tikai ļauj automatizēt daļu ikdienas uzdevumu, bet arī rada iespēju skolotājam vairāk pievērsties radošajam procesam, personalizētai pieejai un izglītojamo atbalstam.

Šāda veida kursi palīdz skolotājam apgūt ne tikai konkrētu rīku izmantošanu, bet arī izprast to vietu mūsdienu pedagoģijā un andragoģijā, ētiskos aspektus un mijiedarbību ar izglītojamajiem dažādos mācību kontekstos. Mākslīgā intelekta risinājumi spēj palīdzēt:

  • identificēt izglītojamo stiprās un vājās puses,
  • sniegt tūlītēju atgriezenisko saiti,
  • radīt personalizētus uzdevumus,
  • noturēt izglītojamo uzmanību ar interaktīviem, vizuāliem un skaņas elementiem.

Šie risinājumi veicina iedziļināšanos un motivāciju, kas ir būtiski profesionālajā un pieaugušo izglītībā.

Apmācības starptautiskā vide, kurā piedalījās skolotāji no dažādām Eiropas valstīm, būtiski veicināja sociālo un profesionālo prasmju attīstību, kā arī uzlaboja svešvalodu prasmes, jo visa komunikācija un mācību process notika angļu valodā. Šādas iespējas attīsta skolotāja pārliecību starptautiskā sadarbībā, kā arī iedvesmo uz tālāku pilnveidi un inovācijām.

Savukārt kultūras programma ļāva iepazīt Kipras bagāto vēsturi, tās divu kopienu sabiedrību (grieķu un turku), kā arī unikālo situāciju galvaspilsētā Nikosijā – vienīgajā sadalītajā galvaspilsētā Eiropā, kur šķērsot robežu starp dienvidu un ziemeļu daļu iespējams burtiski kājām. Šī pieredze atgādināja par vienotības, sapratnes un miera vērtību arī izglītības kontekstā.

Īpašu pateicību skolotājs Dmitrijs Sirotko izsaka tehnikuma vadībai par uzticēšanos un atbalstu profesionālajā attīstībā. Atzinība tiek veltīta arī projektu nodaļas komandai par konsultācijām kursu izvēlē, dokumentācijas sagatavošanā, mobilitātes plānošanā un loģistikas jautājumos.

Šī pieredze apliecina, cik svarīgi ir, ka organizācija atbalsta skolotāju iniciatīvu un iegulda izaugsmē – tas rada pievienoto vērtību visai izglītības iestādei, stiprinot tās spēju būt modernai, konkurētspējīgai un uz nākotni vērstai.

Daugavpils Tehnoloģiju un tūrisma tehnikuma Erasmus+ programmā īstenoto pieaugušo izglītības sektora projektu “Izglītība mūža garumā” (Nr. 2024-1-LV01-KA121-ADU-000205895) līdzfinansē Eiropas Savienība. Vairāk par Erasmus+ programmu var uzzināt Valsts izglītības attīstības aģentūras mājaslapas www.viaa.gov.lv sadaļā Erasmus+ un programmas mājaslapā www.erasmusplus.lv

Informāciju sagatavoja Transporta un loģistikas nozares metodiskās apvienības vadītājs Dmitrijs Sirotko